مایلید بدانید چگونه عکس شارپ بگیرید؟ در این مقاله روشهای عکاسی شارپ را به شما عزیزان آموزش می دهیم. به شما آموزش می دهیم که چطور با تنظیم سرعت شاتر سریع، محکم و ثابت کردن یا نگه داشتن دوربین و استفاده از لنز واید شارپ عکاسی کنید. اصلا شارپ بودن عکس یعنی چه؟ خیلی ساده بگوییم یعنی عکس هایی که به علت های مختلف مثل سرعت شاتر آهسته و لرزش دوربین تار یا مات نشده اند و وضوح یا شارپنس بالایی دارند. بله در این مقاله به علت شارپ نبودن عکس هایتان نیز پی می برید. برای گرفتن تصاویر بسیار شارپ به یک دوربین و لنز بسیار گران قیمت نیاز ندارید. ادامه آموزش را مطالعه نمایید و متوجه همه چیز خواهید شد.

عکس شارپ
نکته اینجاست که گرفتن تصاویر شارپ قابل قبول، یک مشکل رایج در میان عکاسان است. این چیزی است که من خودم اغلب همیشه با آن درگیر بودم. نمی توانم بگویم تا به حال چند دفعه به خانه آمدم، و متوجه شدم کارت حافظه ام پر از تصاویر تار خارج از فوکوس است. من همیشه فکر می کردم که مشکل از گزینه های دوربینم بود. فکر می کردم که برای گرفتن تصاویر بسیار شارپ به یک دوربین و لنز بسیار گران قیمت نیاز داشتم. اما معلوم شد که در مورد وضوح (شارپنس – sharpness)، مشکل عموما از طرف عکاس است (یا تصمیماتی که عکاس می گیرد).

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

از یک سرعت شاتر سریع استفاده کنید.

آرنج های خود را خم کرده و به بدن نزدیک کنید.

حین عکاسی بدن خود را ثابت و محکم کنید.

اگر می خواهید، بر روی یک سه پایه سرمایه گذاری کنید.

برای عکاسی از یک لنز واید استفاده کنید.

جهت عکاسی از یک لنز با کیفیت استفاده کنید.

عکاسی شارپ : از یک سرعت شاتر به اندازه کافی سریع استفاده کنید
هنگامی که دکمه شاتر را فشار می دهید، سنسور داخل دوربین کمی در معرض نور قرار می گیرد. در واقع دوربین به این شکل یک تصویر را ثبت می کند. مدت زمانی که سنسور در معرض نور قرار می گیرد، سرعت شاتر نامیده می شود. بسته به تنظیمات دوربین شما، سنسور ممکن است برای یک مدت زمان طولانی (سرعت شاتر آهسته) یا یک مدت زمان کم (سرعت شاتر سریع) در معرض نور قرار بگیرد. علت شارپ نبودن عکس : یکی از دلایل اصلی که تصاویر شما تار می شوند این است که از یک سرعت شاتر به اندازه کافی سریع استفاده نمی کنید. اگر از یک سرعت شاتر آهسته استفاده کنید، سنسور دوربین شما برای مدت طولانی در مقابل نور باز می ماند، و زیاد ثبت می کند. به عبارت دیگر، حرکت را ثبت می کند. اما اگر می خواهید حرکت را متوقف کرده و تنها کسری از ثانیه را ثبت کنید، به طوری که همه چیز مثل آینه شفاف و واضح باشد، حرکت را فریز کنید. برای انجام این کار، به یک سرعت شاتر سریع نیاز دارید.

عکس شارپ
خوشبختانه، انجام این کار سخت نیست. در تنظیمات دوربین خود، می توانید سرعت شاتر را افزایش دهید. یا می توانید از تنظیمات Action (Sports) استفاده کنید، که بسیاری از دوربین ها آن را دارند.

حتی اگر سوژه شما حرکت نمی کند، دست هایتان ممکن است خیلی ثابت و بی حرکت نباشند. این باعث لرزش دوربین می شود که به نوبه خود موجب تاری تصویر می گردد. یک سرعت شاتر سریع تر به رفع این مشکل کمک خواهد کرد.

برای آشنایی بیشتر با سرعت شاتر و استفاده های خلاقانه از آن، مقاله «چگونه از سرعت شاترهای خلاقانه به بهترین شکل در عکاسی استفاده کنیم» را مطالعه نمایید.

آرنج های خود را به سمت داخل بدن خم کنید
افزایش سرعت شاتر بسیاری از مشکلات عکس های تار را حل می کند. اما چه می شود اگر نتوانید از یک سرعت شاتر سریع استفاده کنید؟

به عنوان مثال، زمانی که نور کم است، هنگامی که شما در فضای داخلی هستید، یا وقتی که در شب بیرون می روید – یک سرعت شاتر سریع اجازه ورود نور بسیار کمی را به شما می دهد، که باعث می شود تصویر تاریک شود (ما این را نوردهی ناکافی یا underexposure می نامیم). دوربین شما با باز نگه داشتن شاتر برای مدت طولانی تر، و قرار دادن سنسور در معرض نور بیشتر، نور کم را جبران خواهد کرد.

اینجاست که از بین بردن کامل لرزش دوربین مهم می شود.

علت شارپ نبودن عکس: از دلایل شارپ نشدن عکس، عدم ثبات دوربین و لرزش آن طی نوردهی دوربین در دست است. اگر دوربین بلرزد، عکس شما تار می شود.

بنابراین چگونه می توانید از لرزش دوربین خود جلوگیری کنید؟

اولین راهی که می خواهم در مورد آن صحبت کنم ساده است: آرنج های خود را خم کنید و به بدنتان بچسبانید (آموزش تصویری). با بازوهای باز و رها عکس نگیرید. در حالی که آرنج های خود را به سمت داخل بدن می کشید، دوربینتان را محکم بگیرید. این کار به ثبیت دوربین و کاهش لرزش آن کمک خواهد کرد.

بدن خود را در برابر یک دیوار (یا زمین!) ثابت و محکم کنید
گاهی اوقات خم کردن بازوها و نزدیک کردن آنها به بدن کافی نیست. اگر نور واقعا کم باشد، ممکن است لازم باشد اقدامات جدی تری برای کاهش لرزش دوربین انجام دهید.

یک نکته مهم این است که بدن خود را در مقابل یک چیز محکم، ثابت کنید.
من هنگام عکاسی از پرندگان، اغلب آرنج هایم را روی زمین ثابت و محکم می کنم، تا از گرفتن یک تصویر شارپ تر مطمئن شوم. شما اگر به عنوان مثال، یک عکاس خیابانی هستید، می توانید به دنبال یک دیوار بگردید تا به آن تکیه دهید. اگر عکاس منظره هستید، می توانید به یک سنگ یا درخت تکیه دهید.

پایین آمدن روی زمین هم به شما کمک می کند. می توانید زانو بزنید و بازوهای خود را بر روی زانوهایتان ثابت و محکم کنید. یا می توانید روی شکم خود دراز بکشید و از چمن، بتن یا خاک به عنوان یک تثبیت کننده برای دوربین خود استفاده کنید.

از سه پایه استفاده کنید
من زیاد در مورد ثابت کردن دوربین صحبت کرده ام، و روش هایی که پیشنهاد داده ام به طور کلی خوب عمل می کنند، به خصوص اگر در مضیقه قرار داشته باشید. اما یک راه اختصاصی تر هم وجود دارد – استفاده از سه پایه. با یک سه پایه خوب، می توانید لرزش دوربین را کاملا از بین ببرید. این کار برای شارپ نگه داشتن تصاویر شما عالی است. من از سه پایه برای گرفتن این عکس از یک نوازنده در شب استفاده کردم. با این حال، استفاده از سه پایه معایبی هم دارد. اولین عیب آن این است که شما انعطاف پذیری خود را از دست می دهید. در هنگام استفاده از سه پایه، انجام دادن یک ترکیب بندی جدید زمان می برد، که شاید نخواهید این زمان را صرف این کار کنید. این مسئله به ویژه هنگامی صدق می کند که در فضایی با سرعت حرکت بالا در حال عکاسی باشید (مانند عکاسی پرتره یا رویدادها).

علت شارپ نبودن عکس: سه پایه ای که به اندازه کافی خوب و محکم نیست (لرزش دارد) می تواند علت شارپ نشدن عکس شما باشد.

عیب دوم آن این است که سه پایه های خوب و محکم گران قیمت هستند، به خصوص اگر سه پایه ای بخواهید که سبک باشد. سه پایه های ارزان قیمت تر ممکن است به صرفه به نظر برسند، اما اغلب کار خود را خوب انجام نمی دهند، یا اصلا کاری انجام نمی دهند و جایگزین کردن آنها بیش از خرید یک سه پایه خوب از همان ابتدا، هزینه دارد.

بنابراین قبل از انتخاب، دقت کنید که بر روی یک سه پایه محکم خوب سرمایه گذاری کنید.

از یک لنز کوتاه تر استفاده کنید
من یک توصیه دیگر برای از بین بردن تاری ناخواسته در عکس ها دارم، که استفاده از یک لنز کوتاه تر است.

این مسئله چند علت دارد، اما من بر روی ساده ترین علت آن تمرکز می کنم. ثابت و محکم نگه داشتن یک لنز بلندتر سخت تر است. این لنز دوربین را بی ثبات می کند و در نتیجه باعث لرزش دوربین می گردد.
من از یک لنز واید برای عکاسی از این سگ گلدن رتریور استفاده کردم، در حالی که خورشید داشت در پشت خط افق پنهان می شد. از این رو، این نکته کوتاه و شیرین است. به خصوص هنگام عکاسی در نور کم، لنزهای بلندتر و تله زوم های خود را کنار بگذارید. در عوض لنزهای واید و پرتره خود را بیرون بیاورید، لنزهایی که بتوانید به راحتی آنها را محکم و ثابت نگه دارید. به این ترتیب می توانید عکس شارپ بگیرید.

از یک لنز با کیفیت استفاده کنید
یک لنز ارزان قیمت با کیفیت پایین به اندازه یک نسخه پیشرفته شارپ نیست، و حتی در میان لنزهای حرفه ای هم می تواند تفاوت های بسیار زیادی در شارپنس یا وضوح وجود داشته باشد.

علت شارپ نبودن عکس: یکی از دلایل دیگر شارپ نشدن عکس ها، کیفیت پایین لنز است.

توصیه می کنم کمی تحقیق کنید تا بر اساس بودجه ای که دارید بهترین لنزها را برای دوربین خود پیدا کنید، و در صورت لزوم به جای خرید چندین لنز، تنها به یک یا دو مورد اکتفا کنید.

نتیجه گیری
ثبت مداوم عکس های شارپ ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما امیدوارم که اکنون متوجه واقعیت شده باشید. گرفتن تصاویر شارپ آسان است!

پیشنهاد می کنم همین حالا بیرون بروید و این نکات را تمرین کنید.

۱ – از یک سرعت شاتر سریع استفاده کنید.

۲ – آرنج های خود را خم کرده و به بدن نزدیک کنید.

۳ – بدن خود را ثابت و محکم کنید.

۴ – اگر می خواهید، بر روی یک سه پایه سرمایه گذاری کنید.

۵ – از یک لنز واید استفاده کنید.

۵٫۵ – از یک لنز با کیفیت استفاده کنید.

و از تصاویر واضح و آینه مانند خود لذت ببرید!

نویسنده:Jaymes Dempsey | منبع: لنزک

ارسال پیام